Шрӣмад Бха̄гаватам 6.7.39

сура-двиш̣а̄м̇ шриям̇ гупта̄м
аушанася̄пи видяя̄
а̄ччхидя̄да̄н махендра̄я
ваиш̣н̣авя̄ видяя̄ вибхух̣

Дума по дума

сура-двиш̣а̄мна враговете на демоните; шриямбогатството; гупта̄мзащитавано; аушанасяна Шукра̄ча̄ря; апивъпреки че; видяя̄с дарбите; а̄ччхидякато събираше; ада̄ти раздаваше; маха̄-индра̄яна цар Индра; ваиш̣н̣авя̄на Бог Виш̣н̣у; видяя̄чрез молитвата; вибхух̣най-могъщият Вишварӯпа.

Превод

Като използваше дарбите си и различни тактически ходове, Шукра̄ча̄ря пазеше богатството на демоните – всеизвестните врагове на полубоговете, но могъщият Вишварӯпа състави молитва за защита, наречена На̄ра̄ян̣а-кавача. Чрез тази интелигентна мантра той отне богатствата от демоните и ги предаде на Махендра, царя на небесата.

Пояснение

Разликата между полубоговете (девите) и демоните (асурите) се състои в това, че полубоговете са предани на Бог Виш̣н̣у, докато демоните са предани на полубогове, като Шива, богинята Ка̄лӣ и богинята Дурга̄. Случва се демоните да почитат и Брахма̄. Например Хиран̣якашипу почитал Брахма̄, Ра̄ван̣а – Шива, а Махиш̣а̄сура – богинята Дурга̄. Полубоговете са предани на Бог Виш̣н̣у (виш̣н̣у-бхактах̣ смр̣то даива), докато демоните (а̄сурас тад-випаряях̣) винаги са срещу виш̣н̣у-бхактите, т.е. ваиш̣н̣авите. С цел да се противопоставят на ваиш̣н̣авите демоните стават поклонници на Шива, Брахма̄, Ка̄лӣ, Дурга̄ и т.н. Враждата между девите и асурите е съществувала в миналото преди много, много години и този дух на омраза все още продължава, защото поклонниците на Шива и Дурга̄ изпитват неприязън към ваиш̣н̣авите, поклонниците на Бог Виш̣н̣у, и между тях винаги е имало такова напрежение. На висшите планетарни системи сраженията между демоните и полубоговете продължават от много дълго време.
От стиха разбираме, че Вишварӯпа направил защитна обвивка за полубоговете, съдържаща Виш̣н̣у мантра. Понякога Виш̣н̣у мантрата се нарича Виш̣н̣у-джвара, а Шива мантрата – Шива-джвара. В ша̄стрите можем да открием и случаи, при които Шива-джвара и Виш̣н̣у-джвара се използват в битките между демоните и полубоговете.
Думата сура-двиш̣а̄м, която в този стих означава „на враговете на полубоговете“, се отнася и за атеистите. На едно място в Шрӣмад Бха̄гаватам се казва, че Буда се появил, за да заблуди демоните, т.е. атеистите. Върховната Божествена Личност неизменно дарява преданите със своята благодат. Самият Бог утвърждава това в Бхагавад-гӣта̄ (9.31):
каунтея пратиджа̄нӣхи
на ме бхактах̣ пран̣ашяти
„О, сине на Кунтӣ, можеш смело да заявиш, че мой предан никога не загива“.