Шрӣмад Бха̄гаватам 6.5.27-28
Стих
аб-бхакш̣а̄х̣ катичин ма̄са̄н
катичид ва̄ю-бходжана̄х̣
а̄ра̄дхаян мантрам имам
абхясянта ид̣аспатим
катичид ва̄ю-бходжана̄х̣
а̄ра̄дхаян мантрам имам
абхясянта ид̣аспатим
ом̇ намо на̄ра̄ян̣а̄я
пуруш̣а̄я маха̄тмане
вишуддха-саттва-дхиш̣н̣я̄я
маха̄-хам̇са̄я дхӣмахи
пуруш̣а̄я маха̄тмане
вишуддха-саттва-дхиш̣н̣я̄я
маха̄-хам̇са̄я дхӣмахи
Дума по дума
ап-бхакш̣а̄х̣ — като пиеха само вода; катичит ма̄са̄н — в продължение на няколко месеца; катичит — за няколко; ва̄ю-бходжана̄х̣ — просто дишаха или се хранеха с въздух; а̄ра̄дхаян — почитаха; мантрам имам — мантрата, която не се различава от На̄ра̄ян̣а; абхясянтах̣ — практикуваха; ид̣ах̣-патим — господарят на всички мантри, Бог Виш̣н̣у; ом̇ — о, Господи; намах̣ — смирени почитания; на̄ра̄ян̣а̄я — на Бог На̄ра̄ян̣а; пуруш̣а̄я — Върховната Личност; маха̄-а̄тмане — възвишената Свръхдуша; вишуддха-саттва-дхиш̣н̣я̄я — който постоянно пребивава в трансценденталната обител; маха̄-хам̇са̄я — великата, подобна на лебед Божествена Личност; дхӣмахи — непрестанно отдаваме.
Превод
В продължение на няколко месеца синовете на Праджа̄пати Дакш̣а пиеха само вода и се хранеха единствено с въздух. Така, подлагайки се на суров аскетизъм, те произнасяха следната мантра: „Нека отдадем смирените си почитания на Върховния Бог На̄ра̄ян̣а, който вечно пребивава в трансценденталната си обител. Той е Върховната Личност (парамахам̇са), затова нека се поклоним пред него“.
Пояснение
От тези стихове става ясно, че повтарянето на маха̄-мантрата или на останалите ведически мантри трябва да бъде съпровождано от строг аскетизъм. В Кали юга хората не могат да изтърпят суровите лишения, споменати тук – в продължение на месеци да пият само вода и да се хранят единствено с въздух. Не бихме могли да следваме подобни методи. Но би трябвало да предприемем поне известни аскетични лишения, като се откажем от четирите порока, а именно – непозволения секс, месоядството, хазарта и употребата на алкохол и опиати. Всеки без особени усилия може да следва този вид тапася; тогава повтарянето на мантрата Харе Кр̣ш̣н̣а ще окаже незабавно въздействие. Никой не бива да се отказва от аскетичния живот. По възможност човек трябва да се къпе във водите на Ганг или Ямуна̄, но ако не се намира в близост до тези свещени реки, може да се къпе и в морето. Това също е вид аскетизъм. Ето защо Движението за Кр̣ш̣н̣а съзнание изгради два големи центъра – във Вр̣нда̄вана и в Ма̄я̄пур, Навадвӣпа. Там всеки може да се къпе в Ганг или в Ямуна̄, да повтаря мантрата Харе Кр̣ш̣н̣а, да стане съвършен и да се върне у дома, при Бога.