Шрӣмад Бха̄гаватам 6.16.42

ках̣ кш̣емо ниджа-парайох̣
кия̄н ва̄ртхах̣ сва-пара-друха̄ дхармен̣а
сва-дроха̄т тава копах̣
пара-сампӣд̣ая̄ ча татха̄дхармах̣

Дума по дума

ках̣какво; кш̣емах̣благо; ниджаза самия себе си; парайох̣и за другите; кия̄нколко; ва̄или; артхах̣смисъл; сва-пара-друха̄което е ненавистно за извършителя и за другите; дхармен̣ас религията; сва-дроха̄тот омраза към самия себе си; таватвоя; копах̣гняв; пара-сампӣд̣ая̄като причиняват болка на другите; часъщо; татха̄както и; адхармах̣безбожие.

Превод

Нима е възможно религия, която поражда неприязън към самия себе си и към другите, да носи благо за всички? Какво добро има в следването на такава религия? Каква е ползата? Като причинява страдание на самия себе си от самоненавист и причинявайки болка на другите, човек си навлича твоя гняв и живее в безбожие.

Пояснение

Всички религиозни течения с изключение на бха̄гавата дхарма – вечното служене на Върховната Божествена Личност – са религии на омраза към самия себе си и към останалите. Например съществуват редица религиозни култове, които включват принасянето на животни в жертва. Такива жертвоприношения са неблагоприятни и за извършителя им, и за животното. Макар понякога да се позволява принасянето на животно в жертва пред богинята Ка̄лӣ и изяждането му, вместо да се купува месо от кланиците, позволението да се яде месо след жертвоприношение пред богинята Ка̄лӣ не е наставление на Върховната Божествена Личност. Това е само отстъпка за нещастните хора, които не могат да се откажат от месоядството. Този ритуал има за цел да ограничи желанието им за неограничено ядене на месо. Подобна религиозна система е за порицание. Затова Кр̣ш̣н̣а казва: сарва-дхарма̄н паритяджя ма̄м екам̇ шаран̣ам̇ враджа – „Изостави всички религии и просто ми се отдай“. Това е последната дума на религията.
Някой може да възрази, че Ведите препоръчват жертвоприношенията на животни. Тази препоръка обаче е ограничение. Без ведическите ограничения за покупката на месо хората биха го купували от пазара, който ще се препълни с месарници и броят на кланиците ще нарасне. За да се ограничи всичко това, на места във Ведите е казано, че човек може да яде месо, след като принесе в жертва някое по-нисше животно, като коза, пред богинята Ка̄лӣ. При всички случаи обаче религията, препоръчваща жертвоприношение на животно, е неблагоприятна и за тези, които извършват ритуала, и за животните. Злонамерените хора, които извършват показни жертвоприношения на животни, Бхагавад-гӣта̄ (16.17) заклеймява по следния начин:
а̄тма-самбха̄вита̄х̣ стабдха̄
дхана-ма̄на-мада̄нвита̄х̣
яджанте на̄ма-ягяис те
дамбхена̄видхи-пӯрвакам
„Самодоволни и нагли, заслепени от богатство и високомерие, понякога те с гордост извършват показни жертвоприношения, без да следват никакви правила и предписания“. Понякога жертвоприношенията на животни се извършват с голяма пищност и внушително поклонение на богинята Ка̄лӣ, но подобни празненства, макар и извършвани в името на ягя, не са истинска ягя, защото ягя означава да се удовлетвори Върховната Божествена Личност. Затова особено в сегашната епоха се препоръчва на интелигентните хора да повтарят мантрата Харе Кр̣ш̣н̣а, за да удовлетворят ягя-пуруш̣а, Виш̣н̣у: ягяих̣ сан̇кӣртана-пра̄яир яджанти хи сумедхасах̣. Злонамерените обаче са осъдени от Върховната Божествена Личност така:
ахан̇ка̄рам̇ балам̇ дарпам̇
ка̄мам̇ кродхам̇ ча сам̇шрита̄х̣
ма̄м а̄тма-пара-дехеш̣у
прадвиш̣анто 'бхясӯяка̄х̣
та̄н ахам̇ двиш̣атах̣ крӯра̄н
сам̇са̄реш̣у нара̄дхама̄н
кш̣ипа̄мй аджасрам ашубха̄н
а̄сурӣш̣в ева йониш̣у
„Заблудени от фалшиво его, сила, гордост, похот и гняв, демоните започват да завиждат на Бога, Върховната Личност, който се намира в собствените им тела, както и в телата на другите, и хулят истинската религия. Тях – изпълнените със завист и злоба, най-нисшите сред хората – Аз непрестанно захвърлям в океана на материалното съществуване в различни демонични форми на живот“ (Бхагавад-гӣта̄, 16.18 – 19). Върховната Божествена Личност осъжда тези хора – това ни посочват думите тава копах̣. Убиецът мрази самия себе си и човека, чийто живот е отнел, защото вследствие на извършеното убийство той ще бъде арестуван и обесен. Някой може да избегне законите на правителството и да се отърве от смъртната присъда, но никой не може да избяга от законите на Бога. Убиецът на животното трябва да бъде убит в следващия си живот от същото животно. Такива са законите на природата. Трябва да следваме наставленията на Върховния Бог: сарва-дхарма̄н паритяджя ма̄м екам̇ шаран̣ам̇ враджа. Всеки, който върви по някакъв друг религиозен път, е подвластен на различни наказания от Върховната Божествена Личност. Следователно ако човек следва измислена религия, той мрази не само другите, но и самия себе си. Логично е да се каже, че неговата религия е безполезна.
дхармах̣ свануш̣т̣хитах̣ пум̇са̄м̇
виш̣ваксена-катха̄су ях̣
нотпа̄дайед яди ратим̇
шрама ева хи кевалам
„Всички дейности (дхарма), извършвани от хората, независимо от професията им, са напълно безполезен труд, ако не пробуждат влечение към посланието на Върховния Бог“. Да следваш религиозна система, която не пробужда Кр̣ш̣н̣а съзнание, съзнание за Бога, е просто загуба на време и усилия.