Шрӣмад Бха̄гаватам 6.11.4

ким̇ ва уччаритаир ма̄тур
дха̄вадбхих̣ пр̣ш̣т̣хато хатаих̣
на хи бхӣта-вадхах̣ шла̄гхьо
на сваргях̣ шӯра-ма̄нина̄м

Дума по дума

кимкаква е ползата; вах̣за вас; уччаритаих̣с тези, които приличат на изпражнения; ма̄тух̣от майката; дха̄вадбхих̣бягащи; пр̣ш̣т̣хатах̣в гръб; хатаих̣убити; нане; хинесъмнено; бхӣта-вадхах̣убийството на човек, който се бои; шла̄гхях̣славно; нане; сваргях̣води до райските планети; шӯра-ма̄нина̄мна тези, които се мислят за герои.

Превод

О, полубогове, тези демонични воини са се родили напразно. Те не са синове, а изпражнения на майките си. Какъв смисъл има да убивате в гръб врагове, които бягат панически? Този, който се мисли за герой, не бива да погубва противник, треперещ от страх за живота си. Подобно убийство не носи слава, нито издигане до райските планети.

Пояснение

Вр̣тра̄сура порицал и полубоговете, и техните противници, защото демоните се разбягали от страх да не загубят живота си, а полубоговете ги избивали в гръб. Действията и на двете армии били непристойни. По време на война противниците трябва да се сражават като герои. Героят никога не бяга от бойното поле. Той винаги се сражава лице в лице, твърдо решен да победи или да издъхне в боя. Това е истински героизъм. Убийството на противника в тил е позорно деяние. Ако врагът обърне гръб и побегне в страх за живота си, не бива да бъде убиван. Това е етиката на военната наука.
Вр̣тра̄сура унизил демоните, като ги сравнил с майчините им изпражнения. И изпражнението, и страхливият син излизат от корема на майката, затова Вр̣тра̄сура казал, че между тях няма разлика. Подобно сравнение прави и Туласӣ да̄са, който отбелязва, че детето и урината излизат от един и същи канал. С други думи – и семето, и урината изтичат през гениталиите, но семето създава дете, а урината не създава нищо. Затова ако синът не е нито храбър, нито предан на Бога, той не е син, а урина. И Ча̄н̣акя Пан̣д̣ита казва:
ко 'ртхах̣ путрен̣а джа̄тена
йо на видва̄н на дха̄рмиках̣
ка̄н̣ена чакш̣уш̣а̄ ким̇ ва̄
чакш̣ух̣ пӣд̣аива кевалам
„Каква полза има от син, който нито е прославен, нито е предан на Бога? Такъв син е като сляпо око; то само причинява болка, но не помага на човека да вижда“.