Шрӣмад Бха̄гаватам 5.3.8
Деванагари
आत्मन एवानुसवनमञ्जसाव्यतिरेकेण बोभूयमानाशेषपुरुषार्थस्वरूपस्य किन्तु नाथाशिष आशासानानामेतदभिसंराधनमात्रं भवितुमर्हति ॥ ८ ॥
Стих
а̄тмана ева̄нусаванам ан̃джаса̄вятирекен̣а бобхӯяма̄на̄шеш̣а-пуруш̣а̄ртха-сварӯпася кинту на̄тха̄шиш̣а а̄ша̄са̄на̄на̄м етад абхисам̇ра̄дхана-ма̄трам̇ бхавитум архати.
Дума по дума
а̄тманах̣ — независимо; ева — несъмнено; анусаванам — всеки миг; ан̃джаса̄ — непосредствено; авятирекен̣а — непрестанно; бобхӯяма̄на — нарастващи; ашеш̣а — безкрайно; пуруш̣а-артха — целите в живота; сва-рӯпася — истинската ти същност; кинту — но; на̄тха — о, Господи; а̄шиш̣ах̣ — благословии за материално наслаждение; а̄ша̄са̄на̄на̄м — на тези от нас, които вечно желаят; етат — това; абхисам̇ра̄дхана — за да получат милостта ти; ма̄трам — само; бхавитум архати — може да бъде.
Превод
Всички богатства и съвършенства непрекъснато нарастват в теб – от само себе си, непосредствено и безкрайно. Ти си самата радост и блажено битие. А ние, о, Господи, вечно жадуваме за материално наслаждение. Ти нямаш нужда от тези жертвоприношения, те са предназначени за нас – ние търсим твоята благословия. Извършваме жертвените церемонии за наше добро, а Ти не се нуждаеш от тях.
Пояснение
Бидейки независим, Върховният няма нужда от пищни жертвоприношения. Плодоносните дейности за по-богат живот са за онези, които искат такова материално богатство за собствено наслаждение. Ягя̄ртха̄т карман̣о 'нятра локо 'ям̇ карма-бандханах̣: ако с работата си не удовлетворяваме Върховния Бог, ние ще работим за ма̄я̄. Може да построим великолепен храм за стотици хиляди долари, но Богът няма нужда от него. Той притежава милиони храмове и не се нуждае от нашите усилия и от богатствата ни. Тези дейности са за наше благо. Ако използваме парите си, за да построим великолепния храм, ще се освободим от последиците на дейността си. Това е в наша полза. Освен това, когато се опитаме да направим нещо хубаво за Върховния Бог, ще му доставим радост и Той ще ни благослови. В заключение можем да кажем, че грандиозните начинания не са предназначени за Бога, а за нас. Ако по някакъв начин успеем да получим Божията милост и благословия, ще пречистим съзнанието си и ще се завърнем у дома, при него.