Шрӣмад Бха̄гаватам 5.1.13

भवाय नाशाय च कर्म कर्तुं
शोकाय मोहाय सदा भयाय ।
सुखाय दु:खाय च देहयोग-
मव्यक्तदिष्टं जनताङ्ग धत्ते ॥ १३ ॥
бхава̄я на̄ша̄я ча карма картум̇
шока̄я моха̄я сада̄ бхая̄я
сукха̄я дух̣кха̄я ча деха-йогам
авякта-диш̣т̣ам̇ джаната̄н̇га дхатте

Дума по дума

бхава̄яза раждане; на̄ша̄яза смърт; часъщо; кармадейност; картумда правят; шока̄яза скръб; моха̄яза илюзия; сада̄винаги; бхая̄яза страх; сукха̄яза щастие; дух̣кха̄яза нещастие; часъщо; деха-йогамвръзка с материално тяло; авяктаот Върховната Божествена Личност; диш̣т̣амводени; джаната̄живите същества; ан̇гао, Прияврата; дхаттеприемат.

Превод

Скъпи Прияврата, по волята на Върховната Божествена Личност всички живи същества приемат различни тела, в които се раждат, умират, действат, скърбят, изпадат в заблуда, боят се от бъдещи опасности и изпитват щастие и нещастие.

Пояснение

Всяко живо същество, попаднало в материалния свят, търси наслаждение, но по силата на собствената си карма, т.е. дейности, е принудено да приеме тялото, което му е определила материалната природа по волята на Върховната Божествена Личност. В Бхагавад-гӣта̄ (3.27) се казва: пракр̣тех̣ крияма̄н̣а̄ни гун̣аих̣ карма̄н̣и сарвашах̣ – всичко се осъществява от пракр̣ти, материалната природа, под ръководството на Върховния Бог. Съвременните учени не знаят защо съществуват 8 400 000 различни форми на живот. Истината е, че Бог е отредил тези тела за живите същества според желанията им. Той им дава свободата да действат, както пожелаят, но от друга страна, като следствие от делата си, те са принудени да приемат определено тяло. Затова има такова многообразие от тела. Някои живи същества живеят кратко, а други необикновено дълго. Но всяко от тях, като се започне от Брахма̄ и се стигне до мравката, действа под ръководството на Върховния Бог, който се намира във всяко сърце. Бхагавад-гӣта̄ (15.15) утвърждава:
сарвася ча̄хам̇ хр̣ди саннивиш̣т̣о
маттах̣ смр̣тир гя̄нам апоханам̇ ча
„Аз съм в сърцето на всекиго и от мен идват паметта, знанието и забравата“. Но не бива да мислим, че Върховната Божествена Личност дава различни указания на живите същества. Всяко живо същество има определено желание и Върховният му дава възможност да го изпълни. Следователно най-добрият начин на действие е да се отдадем на Бога и да изпълняваме неговите желания. Този, който прави това, е освободен.