Шрӣмад Бха̄гаватам 5.26.25
Деванагари
ये त्विह वै दाम्भिका दम्भयज्ञेषु पशून् विशसन्ति तानमुष्मिँल्लोके वैशसे नरके पतितान्निरयपतयो यातयित्वा विशसन्ति ॥ २५ ॥
Стих
йе тв иха ваи да̄мбхика̄ дамбха-ягйеш̣у пашӯн вишасанти та̄н амуш̣мӣл̐ локе ваишасе нараке патита̄н нирая-патайо я̄тайитва̄ вишасанти.
Дума по дума
йе — тези, които; ту — но; иха — през този живот; ваи — наистина; да̄мбхика̄х̣ — възгордели се от богатство и престижно положение; дамбха-ягйеш̣у — в жертвоприношение, извършено за да увеличи престижа; пашӯн — животни; вишасанти — убива; та̄н — тях; амуш̣мин локе — на другия свят; ваишасе — Ваишаса или Вишасана; нараке — в ада; патита̄н — пропаднали; нирая-патаях̣ — помощници на Ямара̄джа; я̄тайитва̄ — причинявайки изключителна болка; вишасанти — убиват.
Превод
Този, който цял живот се е гордеел с издигнатото си положение и нехайно е принасял в жертва животни само за да поддържа материален престиж, отива в ада Вишасана. Там помощниците на Ямара̄джа го изтезават нечовешки и накрая го убиват.
Пояснение
В Бхагавад-гӣта̄ (6.41) Кр̣ш̣н̣а казва: шучӣна̄м̇ шрӣмата̄м̇ гехе йога бхраш̣т̣о 'бхиджа̄яте – „Заради предишната си връзка с бхакти йога, човек се ражда в многоуважавано семейство на бра̄хман̣и или аристократи“. Получил такова раждане, той би трябвало да го използва, за да се усъвършенства в бхакти йога. Но поради лошото си обкръжение често забравя, че престижното му положение е дар от Върховната Божествена Личност. Той злоупотребява с позицията си, извършвайки различни видове съмнителни яги като ка̄лӣ-пӯджа̄ или дурга̄-пӯджа̄, при които принася в жертва невинни животни. Тук се описва неговото наказание. Думата дамбха-ягйеш̣у е от особена важност. Ако някой престъпва ведическите указания за извършване на ягя и просто прави пародия на жертвоприношение само за да коли животни, той подлежи на наказание след смъртта. В Калкута има немалко кланици, където продават животинско месо, което уж е било предложено в жертва на богинята Ка̄лӣ. Според повелята на ша̄стрите човек може да поднесе малка коза като жертвоприношение пред богинята Ка̄лӣ веднъж месечно. Никъде не се споменава, че може да се поддържат кланици в името на храмовото поклонение и всеки ден ненужно да се избиват животни. Хората, които правят това, получават описаните по-горе наказания.