Шрӣмад Бха̄гаватам 4.26.17
Деванагари
रामा ऊचु:
नरनाथ न जानीमस्त्वत्प्रिया यद्वयवस्यति ।
भूतले निरवस्तारे शयानां पश्य शत्रुहन् ॥ १७ ॥
नरनाथ न जानीमस्त्वत्प्रिया यद्वयवस्यति ।
भूतले निरवस्तारे शयानां पश्य शत्रुहन् ॥ १७ ॥
Стих
ра̄ма̄ ӯчух̣
нара-на̄тха на джа̄нӣмас
тват-прия̄ яд вявасяти
бхӯтале нираваста̄ре
шая̄на̄м̇ пашя шатру-хан
нара-на̄тха на джа̄нӣмас
тват-прия̄ яд вявасяти
бхӯтале нираваста̄ре
шая̄на̄м̇ пашя шатру-хан
Дума по дума
Превод
Жените отвърнаха на царя така: О, господарю на поданиците, не знаем защо любимата ти съпруга е решила да живее по такъв начин. О, убиецо на врага, погледни я! Тя е легнала на голата земя без постеля. Не можем да разберем нейното поведение.
Пояснение
Човек, който не отдава предано служене, виш̣н̣у-бхакти, върши множество грехове. Цар Пуран̃джана напуснал дома си, изоставил своята законна съпруга и започнал да убива животни. Така е с всички материалисти. Те не се интересуват от благочестивата си съпруга. За тях жената е инструмент за сетивно наслаждение, а не помощник в преданото служене. Кармӣте работят като луди, за да имат неограничен секс. Според тях е най-добре човек да прави секс с всяка жена, която му харесва, и после да ѝ плати, както се разплащат за стока. За подобни материални завоевания те работят къртовски с цялата си енергия. Такива хора са загубили разума си и трябва да потърсят интелигентност вътре в своето сърце. Човек винаги си остава с объркан разум, ако няма благочестива съпруга, за която да се е оженил според религиозните принципи.
Жената на цар Пуран̃джана лежала на земята, защото била изоставена от съпруга си. Жената винаги трябва да е под закрилата на своя съпруг. Навсякъде се казва, че богинята на щастието постоянно се намира върху гърдите на На̄ра̄ян̣а. С други думи, жената винаги трябва да бъде в обятията на своя съпруг. Така тя получава необходимата ѝ любов и закрила. Както човек лично пази спестените си пари, така трябва да се грижи и за съпругата си, като лично следи за нейната безопасност. Както интелигентността винаги се намира в сърцето, така върху гърдите на грижовния съпруг винаги трябва да има място за благочестивата му, обична жена. Такива са правилните отношения между съпрузите. Затова се казва, че жената е ардха̄н̇ганӣ, другата половина на тялото. Човек не може да остане с един крак, една ръка или половин тяло. Тялото има две половини. И природата така е устроена, че съпрузите трябва да живеят съвместно. Дори сред низшите форми на съществуване, сред птиците и животните, по силата на природните закони двойките живеят заедно. И при хората е най-добре съпрузите да са заедно. Човек трябва да сключи брак с необходимия ритуал, съпругата му трябва да е вярна и целомъдрена, а домът му – да е място на предано служене. Така той може да бъде щастлив у дома.