Шрӣмад Бха̄гаватам 4.24.30
Деванагари
अथ भागवता यूयं प्रिया: स्थ भगवान् यथा ।
न मद्भागवतानां च प्रेयानन्योऽस्ति कर्हिचित् ॥ ३० ॥
न मद्भागवतानां च प्रेयानन्योऽस्ति कर्हिचित् ॥ ३० ॥
Стих
атха бха̄гавата̄ йӯям̇
прия̄х̣ стха бхагава̄н ятха̄
на мад бха̄гавата̄на̄м̇ ча
прея̄н аньо 'сти кархичит
прия̄х̣ стха бхагава̄н ятха̄
на мад бха̄гавата̄на̄м̇ ча
прея̄н аньо 'сти кархичит
Дума по дума
атха — следователно; бха̄гавата̄х̣ — предани; йӯям — всички вие; прия̄х̣ — много скъпи на мен; стха — вие сте; бхагава̄н — Върховната Божествена Личност; ятха̄ — както; на — нито; мат — от мене; бха̄гавата̄на̄м — на преданите; ча — също; прея̄н — много скъп; анях̣ — други; асти — има; кархичит — някога.
Превод
Всички вие сте предани на Бога, Върховната Личност, и затова смятам, че заслужавате да бъдете почитани наравно с него самия. Знам, че по същия начин преданите почитат и мене и че аз съм им много скъп. Никой не може да им е по-свиден от мене.
Пояснение
В писанията е казано: ваиш̣н̣ава̄на̄м̇ ятха̄ шамбхух̣ – Шива е най-великият предан. Следователно всички предани на Бог Кр̣ш̣н̣а са предани и на Шива. Във Вр̣нда̄вана има храм на Шива, наречен Гопӣшвара. Гопӣте почитали не само Шива, но и Ка̄тя̄янӣ (Дурга̄), за да спечелят милостта на Бог Кр̣ш̣н̣а. Преданият на Бог Кр̣ш̣н̣а не пренебрегва Шива, а го почита като най-извисен предан на Кр̣ш̣н̣а. Затова, когато извършва богослужение за него, той го моли за милостта на Кр̣ш̣н̣а и не проси материални блага. В Бхагавад-гӣта̄ (7.20) се казва, че обикновено хората почитат полубоговете, за да получат от тях материални облаги. Ка̄маис таис таир хр̣та-гя̄на̄х̣. Тласкани от материална алчност и жажда, те се кланят на полубоговете, но преданият никога не прави това, защото не е движен от страсти. В това се състои разликата между почитта на предания към Шива и почитта на асурите. Асурите служат на Шива, за да получат от него някаква благословия, после злоупотребяват с щедростта му и накрая намират смъртта си от ръката на Върховния Бог, който им дава освобождение.
Тъй като самият Шива е велик предан на Върховния Бог, той обича всички предани на Бога. Той казал на Прачета̄сите, че са му много скъпи, защото са предани. Но Шива е милостив и сърдечен не само с Прачета̄сите, но и с всички предани на Върховната Божествена Личност. Нещо повече, той ги почита наравно с Бога. А преданите на Бога от своя страна се отнасят към Шива с почит и благоговение, защото той е най-свидният предан на Бог Кр̣ш̣н̣а. Те не го смятат за Върховната Божествена Личност. Казано е, че едно от оскърбленията срещу святото име на Бога (на̄ма-апара̄дха) е да се мисли, че възпяването на името на Хари е равностойно на възпяването на името Хара (Шива). Преданите трябва да помнят, че Бог Виш̣н̣у е Върховната Божествена Личност, а Шива е негов предан поклонник. Преданият поклонник на Бога трябва да бъде почитан наравно с Бога, а понякога дори и повече. И наистина, Бог Ра̄ма, който е самата Божествена Личност, понякога извършвал богослужение в чест на Шива. Щом самият Бог се покланя на предания, тогава защо да не може преданият да бъде почитан наравно с Бога от другите предани? Така е правилно да се постъпва. От дадената строфа става ясно, че Шива благославя асурите само по задължение. В действителност той обича тези, които са отдадени на Върховната Божествена Личност.