Шрӣмад Бха̄гаватам 3.7.5

देशत: कालतो योऽसाववस्थात: स्वतोऽन्यत: ।
अविलुप्तावबोधात्मा स युज्येताजया कथम् ॥ ५ ॥
дешатах̣ ка̄лато йо 'са̄в
авастха̄тах̣ свато 'нятах̣
авилупта̄вабодха̄тма̄
са юджйета̄джая̄ катхам

Дума по дума

дешатах̣зависещ от обстоятелствата; ка̄латах̣под влиянието на времето; ях̣този, който; асауживото същество; авастха̄тах̣заради обстоятелствата; сватах̣поради сън; анятах̣заради други; авилупталипсващо; авабодхасъзнание; а̄тма̄чиста душа; сах̣тя; юджйетапопада; аджая̄в невежество; катхамкак е възможно.

Превод

Чистата душа е чисто съзнание и затова никога не може да се раздели от съзнанието. Нито обстоятелствата, нито времето, нито сънищата, нито някакви други причини могат да лишат душата от съзнание. Тогава как става така, че тя се озовава в невежество?

Пояснение

Съзнанието е постоянен спътник на живото същество и както се казва по-горе, никога не се променя. Когато живият човек се придвижва от едно място на друго, той съзнава, че мени положението си в пространството. Подобно на електричеството, той съществува винаги – в миналото, настоящето и бъдещето. Човек помни отминалите събития и на основата на миналия си опит прави предположения за бъдещето. Той никога не губи съзнание за собствената си самоличност, дори когато е поставен сред най-трудни условия. Какво тогава кара живото същество да забрави своята истинска същност на чиста душа и да започне да се отъждествява с материята? Очевидно е, че това е възможно само под влиянието на някакъв външен фактор. Истината е, че живото същество попада под влиянието на енергията авидя̄. Това се утвърждава едновременно и във Виш̣н̣у Пура̄н̣а, и в началото на Шрӣмад Бха̄гаватам. В Бхагавад-гӣта̄ (7.5) живото същество е наречено пара̄ пракр̣ти, а във Виш̣н̣у Пура̄н̣апара̄ шакти. То е частица от Върховния Бог, но като негова енергия, а не като енергоизточник. Енергоизточникът може да проявява много енергии, но нито една от тях не може да бъде равна на енергоизточника. Една енергия може да подчинява на себе си друга енергия, но по отношение на енергоизточника те всички са подвластни. Енергията джӣва, наричана още кш̣етрагя-шакти, има склонността да попада под въздействието на външната енергия, авидя̄-карма-сам̇гя̄. По този начин тя се озовава в трудните условия на материалното съществуване. Живото същество не може да забрави истинската си природа, ако не е под влиянието на енергията авидя̄. И тъй като е податливо на нейното въздействие, то никога не може да стане равно на върховния енергоизточник.