Шрӣмад Бха̄гаватам 3.5.24
Деванагари
स वा एष तदा द्रष्टा नापश्यद् दृश्यमेकराट् ।
मेनेऽसन्तमिवात्मानं सुप्तशक्तिरसुप्तदृक् ॥ २४ ॥
मेनेऽसन्तमिवात्मानं सुप्तशक्तिरसुप्तदृक् ॥ २४ ॥
Стих
са ва̄ еш̣а тада̄ драш̣т̣а̄
на̄пашяд др̣шям екара̄т̣
мене 'сантам ива̄тма̄нам̇
супта-шактир асупта-др̣к
на̄пашяд др̣шям екара̄т̣
мене 'сантам ива̄тма̄нам̇
супта-шактир асупта-др̣к
Дума по дума
сах̣ — Божествената Личност; ва̄ — дали; еш̣ах̣ — всички тези; тада̄ — по това време; драш̣т̣а̄ — наблюдател; на — не; апашят — видя; др̣шям — материалният космос; ека-ра̄т̣ — безспорен собственик; мене — мислеше по този начин; асантам — несъществуваща; ива — така; а̄тма̄нам — пълни проявления; супта — непроявена; шактих̣ — материална енергия; асупта — проявена; др̣к — вътрешна енергия.
Превод
Богът, единовластният собственик на всичко съществуващо, бе тогава единственият наблюдател. По това време материалният космос го нямаше и Богът изпита чувство за незавършеност, породено от отсъствието на неговите пълни и отделени части. Вътрешната енергия бе в проявено състояние, ала материалната енергия спеше.
Пояснение
Богът е върховният наблюдател, защото било достатъчно само да погледне материалната енергия, за да я активизира и така да прояви космоса. По онова време наблюдателят съществувал, но я нямало външната енергия, върху която Той щял да хвърли поглед. Той чувствал някаква липса, като мъжа, който се чувства самотен, когато съпругата му е далеч от него. Това е само поетично сравнение. Богът искал да създаде материалния космос, за да даде още един шанс на обусловените души, потънали в съня на забравата. Космическото проявление дава на обусловените души шанс да се върнат вкъщи, при Бога, и това е неговото главно предназначение. Богът е толкова милостив, че когато материалният космос го няма, Той изпитва някаква недостатъчност и в резултат от това усещане за непълнота се създава творението. Светът, проявен от вътрешната енергия, бил там и съществувал, но другата енергия сякаш спяла и Богът поискал да я пробуди за действие, както съпругът събужда съпругата си за любовна наслада. От състрадание към тази спяща енергия Богът искал да я види будна, за да може тя да се наслаждава като другите съпруги, които не спят. Целта на всичко това е спящите обусловени души да се пробудят за истински живот в духовно съзнание и да станат съвършени като вечноосвободените души от Вайкун̣т̣халоките. Тъй като Богът е сач-чид-а̄нанда-виграха, Той иска всяка частица от многообразните му енергии да участва в неговата изпълнена с блаженство раса, защото участието във вечната ра̄са-лӣла̄ на Бога е най-висшето състояние на съществуване, изпълнено с висше духовно блаженство и съвършено и вечно знание.