Шрӣмад Бха̄гаватам 3.21.55

अधर्मश्च समेधेत लोलुपैर्व्यङ्कुशैर्नृभि: ।
शयाने त्वयि लोकोऽयं दस्युग्रस्तो विनङ्‍क्ष्यति ॥ ५५ ॥
адхармаш ча самедхета
лолупаир вян̇кушаир нр̣бхих̣
шая̄не твайи локо 'ям̇
дасю-грасто винан̇кш̣яти

Дума по дума

адхармах̣беззаконие; чаи; самедхетаще се възцари; лолупаих̣жадуват само за пари; вян̇кушаих̣необуздани; нр̣бхих̣от хора; шая̄не твайикогато легнеш да си починеш; локах̣свят; аямтози; дасюот злодеите; грастах̣нападнат; винан̇кш̣ятище загине.

Превод

Ако ти не се грижеше за положението в света, навсякъде щеше да се възцари беззаконие, защото нищо нямаше да може да спре хората, които ламтят само за пари. Тези злодеи щяха да преминат в настъпление и светът щеше да загине.

Пояснение

В наши дни научнообоснованата система от четири варн̣и и четири а̄шрама практически не съществува и затова целият свят се намира в бедствено положение, управляван от недостойни хора, които нямат нужната подготовка и не разбират нищо от религия, политика и обществено устройство. В обществото от четири варн̣и и четири а̄шрама представителите на различните класи преминават през съответно обучение. Както в наши дни има нужда от инженери, лекари и електротехници и за тази цел съществуват различни учебни заведения, които да дават съответната подготовка, така в миналото представителите на висшите обществени класи – интелигенцията (бра̄хман̣ите), управниците (кш̣атриите) и търговците и производителите (вайшите) – също получавали съответна подготовка. Задълженията на бра̄хман̣ите, кш̣атриите, вайшите и шӯдрите са описани в Бхагавад-гӣта̄. Когато представителите на тези класи не получават необходимата подготовка, те заявяват, че ако е роден в семейство на бра̄хман̣и или кш̣атрии, човек също е бра̄хман̣а или кш̣атрия, независимо че изпълнява дейностите на шӯдра. Тези неоснователни претенции за принадлежност към висшите касти превръщат автентичната система от обществени подразделения в напълно деградирала кастова система. Затова в съвременното общество цари хаос и няма нито мир, нито благоденствие. Тук ясно е казано, че ако липсва силна царска власт, порочни и недостойни хора ще претендират за обществено положение и с течение на времето обществото ще бъде напълно унищожено.