Шрӣмад Бха̄гаватам 3.15.8
Деванагари
यस्य वाचा प्रजा: सर्वा गावस्तन्त्येव यन्त्रिता: ।
हरन्ति बलिमायत्तास्तस्मै मुख्याय ते नम: ॥ ८ ॥
हरन्ति बलिमायत्तास्तस्मै मुख्याय ते नम: ॥ ८ ॥
Стих
яся ва̄ча̄ праджа̄х̣ сарва̄
га̄вас тантйева янтрита̄х̣
харанти балим а̄ятта̄с
тасмаи мукхя̄я те намах̣
га̄вас тантйева янтрита̄х̣
харанти балим а̄ятта̄с
тасмаи мукхя̄я те намах̣
Дума по дума
яся — на когото; ва̄ча̄ — на наставленията на Ведите; праджа̄х̣ — живи същества; сарва̄х̣ — всички; га̄вах̣ — бикове; тантя̄ — от въжето; ива — както; янтрита̄х̣ — са подчинени; харанти — предлагаме; балим — дар, предмети за обожание; а̄ятта̄х̣ — под контрола; тасмаи — на него; мукхя̄я — на най-главната личност; те — на теб; намах̣ — смирени почитания.
Превод
Предписанията на Ведите, които направляват живота на всички живи същества във вселената, са като въжето, промушено през ноздрите на бика, с което пастирът го води. Никой не може безнаказано да нарушава правилата, изложени във ведическите писания. Отдаваме нашите почитания на тази най-главна личност, която ни даде Ведите!
Пояснение
Ведическите писания са законниците на Върховната Божествена Личност. Както човек няма право да нарушава законите на държавата, така той не може да нарушава и постулатите на ведическите писания. Всяко живо същество, което се стреми към истинско благо, трябва да действа според напътствията на Ведите. Животът на обусловените души, които са дошли в материалния свят, за да търсят материално сетивно наслаждение, е регламентиран от наставленията на ведическата литература. Сетивното наслаждение е като солта – човек не може да слага нито прекалено много, нито прекалено малко от нея; но при всички случаи трябва да сложи сол в храната си, за да бъде тя вкусна. Обусловените души, които са дошли в материалния свят, трябва да използват сетивата си според напътствията на Ведите, в противен случай ще бъдат принудени да живеят сред още по-тежки страдания. Нито един човек и нито един полубог не може да създаде закони като законите на ведическите писания, защото тези закони са дадени от самия Върховен Бог.