Шрӣмад Бха̄гаватам 2.9.20
Деванагари
श्रीभगवानुवाच
त्वयाहं तोषित: सम्यग् वेदगर्भ सिसृक्षया ।
चिरं भृतेन तपसा दुस्तोष: कूटयोगिनाम् ॥ २० ॥
त्वयाहं तोषित: सम्यग् वेदगर्भ सिसृक्षया ।
चिरं भृतेन तपसा दुस्तोष: कूटयोगिनाम् ॥ २० ॥
Стих
шрӣ-бхагава̄н ува̄ча
твая̄хам̇ тош̣итах̣ самяг
веда-гарбха сиср̣кш̣ая̄
чирам̇ бхр̣тена тапаса̄
дустош̣ах̣ кӯт̣а-йогина̄м
твая̄хам̇ тош̣итах̣ самяг
веда-гарбха сиср̣кш̣ая̄
чирам̇ бхр̣тена тапаса̄
дустош̣ах̣ кӯт̣а-йогина̄м
Дума по дума
шрӣ-бхагава̄н ува̄ча — свръхпрекрасната Божествена Личност каза; твая̄ — от теб; ахам — Аз съм; тош̣итах̣ — доволен; самяк — напълно; веда-гарбха — оплоден с Ведите; сиср̣кш̣ая̄ — за сътворение; чирам — дълго време; бхр̣тена — натрупани; тапаса̄ — с отречение; дустош̣ах̣ — трудно могат да удовлетворят; кӯт̣а-йогина̄м — за псевдомистиците.
Превод
Прекрасната Божествена Личност каза на Брахма̄: О, Брахма̄, носещ в себе си Ведите, Аз съм много доволен от отреченията, на които толкова дълго време се подлагаше, воден от желанието си да твориш. Лъже-мистиците много трудно могат да ме удовлетворят.
Пояснение
Съществуват два вида отречения: едните човек извършва, за да удовлетвори сетивата си, а другите – за да постигне себепознание. Има много псевдомистици, които се подлагат на сурови отречения в името на собственото си удовлетворяване, но има и хора, които поемат такива отречения, за да удовлетворят сетивата на Бога. Например отреченията, през които минават хората, за да създадат ядрените оръжия, не могат да удовлетворят Бога; подобни отречения никога не носят удовлетворение. Законите на природата са такива, че неизбежно един ден всеки умира. Но ако човек извършва отречения, за да приближи тази гибел, Богът не може да бъде доволен. Богът иска всяка от неотделимите му частици да постигне вечен живот и блаженство, като се върне у дома, при него – всъщност цялото материално творение е създадено точно с тази цел. Такава била целта и на суровите отречения на Брахма̄: той искал да се научи да твори, за да може да удовлетвори Бога. И Богът, доволен от него, вложил в сърцето му ведическото знание. Крайната цел на ведическото знание е да се узнае Богът, с него не трябва да се злоупотребява за постигането на други цели. Хората, които не използват ведическото знание по този начин, се наричат кӯт̣а йогӣ – псевдотрансценденталисти, които погубват живота си, преследвайки скрити цели.