Шрӣмад Бха̄гаватам 1.12.7
Деванагари
मातुर्गर्भगतो वीर: स तदा भृगुनन्दन ।
ददर्श पुरुषं कञ्चिद्दह्यमानोऽस्त्रतेजसा ॥ ७ ॥
ददर्श पुरुषं कञ्चिद्दह्यमानोऽस्त्रतेजसा ॥ ७ ॥
Стих
ма̄тур гарбха-гато вӣрах̣
са тада̄ бхр̣гу-нандана
дадарша пуруш̣ам̇ кан̃чид
дахяма̄но 'стра-теджаса̄
са тада̄ бхр̣гу-нандана
дадарша пуруш̣ам̇ кан̃чид
дахяма̄но 'стра-теджаса̄
Дума по дума
ма̄тух̣ — майка; гарбха — утроба; гатах̣ — положен там; вӣрах̣ — великият воин; сах̣ — детето Парӣкш̣ит; тада̄ — в това време; бхр̣гу-нандана — о, сине на Бхр̣гу; дадарша — можа да види; пуруш̣ам — Върховният Бог; кан̃чит — като някой друг; дахяма̄нах̣ — страдайки от изгарянията; астра — брахма̄страта; теджаса̄ — температура.
Превод
О, сине на Бхр̣гу (Шаунака), когато Парӣкш̣ит, великият воин, бе в утробата на майка си Уттара̄ и страдаше от непоносимата топлина на брахма̄страта (пусната от Ашваттха̄ма̄), той видя, че към него се приближава Върховният Бог.
Пояснение
По правило след смъртта живото същество прекарва седем месеца в състояние на транс. В съответствие със собствените му действия на него му се дава възможност да влезе в утробата на майката със семето на бащата – по този начин се развива тялото, което живото същество е пожелало. Такъв е законът за раждането на телата, които човек получава в зависимост от миналите си действия. Когато се събуди от транса, живото същество се чувства много неудобно, затворено в утробата, иска да излезе оттам и понякога, за щастие, моли Бога за това освобождение. Когато бил в утробата на майка си, Маха̄ра̄джа Парӣкш̣ит бил поразен от брахма̄страта на Ашваттха̄ма̄ и се измъчвал от непоносимата топлина. Но понеже бил предан на Бога, чрез всемогъщата си енергия Богът веднага се появил в утробата на майка му и малкият Маха̄ра̄джа Парӣкш̣ит видял, че някой е дошъл да го спаси. Дори и в такова безпомощно състояние Парӣкш̣ит стоически изтърпял високата температура, тъй като по природа бил велик воин. Затова тук е употребена думата вӣрах̣.