Шрӣмад Бха̄гаватам 1.11.9

यर्ह्यम्बुजाक्षापससार भो भवान्
कुरून् मधून् वाथ सुहृद्दिद‍ृक्षया ।
तत्राब्दकोटिप्रतिम: क्षणो भवेद्
रविं विनाक्ष्णोरिव नस्तवाच्युत ॥ ९ ॥
ярхй амбуджа̄кш̣а̄пасаса̄ра бхо бхава̄н
курӯн мадхӯн ва̄тха сухр̣д-дидр̣кш̣ая̄
татра̄бда-кот̣и-пратимах̣ кш̣ан̣о бхавед
равим̇ вина̄кш̣н̣ор ива нас тава̄чюта

Дума по дума

ярхивсеки път, когато; амбуджа-акш̣ао, лотосооки; апасаса̄раТи заминаваш; бхоо; бхава̄нТи; курӯнпотомците на цар Куру; мадхӯнжителите на Матхура̄ (Враджабхӯми); ва̄или; атхаследователно; сухр̣т-дидр̣кш̣ая̄за да се срещнеш с тях; татрав това време; абда-кот̣имилиони години; пратимах̣като; кш̣ан̣ах̣мигове; бхаветстава; равимслънцето; вина̄без; акш̣н̣ох̣на очите; ивакато това; нах̣нашите; таватвоето; ачютао, непогрешими.

Превод

О, лотосооки Господи, когато отиваш в Матхура̄, Вр̣нда̄вана или Хастина̄пура, за да се срещнеш с приятелите и роднините си, всеки миг от раздялата ни с теб трае милиони години. О, непогрешими, тогава очите ни стават безполезни, като че ли са им отнели слънцето.

Пояснение

Всички сме много горди с материалните си сетива и се опитваме да правим експерименти, за да установим съществуването на Бога. Но ние забравяме, че сетивата ни не са абсолютни. Те могат да функционират само в определени условия. Да вземем за пример очите. Докато има слънчева светлина, те могат да действат до известна степен. Но при липса на светлина са напълно безпомощни. Бог Шрӣ Кр̣ш̣н̣а, който е изначалният Бог и Абсолютната Истина, може да бъде сравнен със слънцето. Без него цялото ни знание е или невярно, или непълно. Мракът е противоположността на слънцето и по подобен начин противоположност на Кр̣ш̣н̣а е ма̄я̄, илюзията. Преданите могат да виждат всяко нещо в истинската му светлина благодарение на светлината, която се разпръсква от Кр̣ш̣н̣а. По милостта на Бога чистите предани не могат да остават в мрака на невежеството. Затова винаги трябва да сме пред погледа на Бог Кр̣ш̣н̣а, за да можем да виждаме и себе си, и Бога с различните му енергии. Както не можем да видим нищо, ако слънцето го няма, така без действителното присъствие на Бога не можем да видим нищо, дори самите себе си. Без него цялото ни знание е покрито от илюзия.