Шрӣмад Бха̄гаватам 4.24.4

पावक: पवमानश्च शुचिरित्यग्नय: पुरा ।
वसिष्ठशापादुत्पन्ना: पुनर्योगगतिं गता: ॥ ४ ॥
па̄ваках̣ павама̄наш ча
шучир итй агнаях̣ пура̄
васиш̣т̣ха-ша̄па̄д утпанна̄х̣
пунар йога-гатим̇ гата̄х̣

Дума по дума

па̄ваках̣на име Па̄вака; павама̄нах̣на име Павама̄на; часъщо; шучих̣на име Шучи; ититака; агнаях̣богове на огъня; пура̄по-рано; васиш̣т̣хавеликият мъдрец Васиш̣т̣ха; ша̄па̄тпрокълнати; утпанна̄х̣сега родени като; пунах̣отново; йога-гатимцелта на мистичната йога; гата̄х̣постигнаха.

Превод

Тримата синове на Маха̄ра̄джа Антардха̄на се казваха Па̄вака, Павама̄на и Шучи. Преди те бяха полубогове на огъня, но заради проклятието на великия мъдрец Васиш̣т̣ха сега се бяха родили като синове на Маха̄ра̄джа Антардха̄на. Те бяха запазили могъществото си на огнени богове и като постигнаха съвършенство в мистичната йога, отново възвърнаха предишния си пост.

Пояснение

В Бхагавад-гӣта̄ (6.41 – 43) се казва, че който не успее да завърши докрай процеса на йога, се издига до райските планети и след като се наслаждава там на материалните удоволствия, се връща пак на Земята, за да се роди в богато семейство или в семейство на благочестиви бра̄хман̣и. Това означава, че когато паднат, полубоговете идват на Земята като потомци на много богати и благочестиви родове. Живите същества, които се раждат в такива семейства, получават възможност да се занимават с Кр̣ш̣н̣а съзнание и по този начин да постигнат висшата цел на живота. Синовете на Маха̄ра̄джа Антардха̄на някога били полубогове, управляващи огъня. Сега те успели да възстановят предишното си положение и благодарение на мистичните си сили се върнали на райските планети.