Шрӣмад Бха̄гаватам 3.17.1
Деванагари
मैत्रेय उवाच
निशम्यात्मभुवा गीतं कारणं शङ्कयोज्झिता: ।
तत: सर्वे न्यवर्तन्त त्रिदिवाय दिवौकस: ॥ १ ॥
निशम्यात्मभुवा गीतं कारणं शङ्कयोज्झिता: ।
तत: सर्वे न्यवर्तन्त त्रिदिवाय दिवौकस: ॥ १ ॥
Стих
маитрея ува̄ча
нишамя̄тма-бхува̄ гӣтам̇
ка̄ран̣ам̇ шан̇кайоджджхита̄х̣
татах̣ сарве нявартанта
тридива̄я диваукасах̣
нишамя̄тма-бхува̄ гӣтам̇
ка̄ран̣ам̇ шан̇кайоджджхита̄х̣
татах̣ сарве нявартанта
тридива̄я диваукасах̣
Дума по дума
маитреях̣ — мъдрецът Маитрея; ува̄ча — каза; нишамя — като изслушаха; а̄тма-бхува̄ — от Брахма̄; гӣтам — обяснение; ка̄ран̣ам — причината; шан̇кая̄ — от страха; уджджхита̄х̣ — освободени; татах̣ — тогава; сарве — всички; нявартанта — се разотидоха; три-дива̄я — на райските планети; дива-окасах̣ — полубоговете (които обитават висшите планети).
Превод
Шрӣ Маитрея каза: Полубоговете, обитаващи висшите планети, напълно се освободиха от страховете си, когато Брахма̄, роденият от Виш̣н̣у, им обясни коя е причината за мрака, обгърнал света. След това те се разотидоха по планетите си.
Пояснение
Полубоговете, които живеят на висшите планети, също се боят, когато вселената потъне в мрак или се случат други подобни бедствия. Затова те отишли да потърсят съвет от Брахма̄. Това ясно показва, че в материалния свят чувството на страх присъства у всяко живо същество. Четирите основни дейности на материалното битие са храненето, спането, самозащитата (предизвикана от чувството на страх) и размножаването. Страхът присъства и у полубоговете. На всяка планета – дори на висшите планетарни системи, Слънцето и Луната – действат все същите принципи на животинско съществуване. Ако не беше така, тогава щяха ли полубоговете да се боят от мрака? Разликата между полубоговете и обикновените хора е в това, че полубоговете се обръщат за помощ към авторитети, докато земните жители са склонни по-скоро да отхвърлят авторитетите. Ако хората се обръщаха за помощ към авторитети, те лесно щяха да преодоляват всички трудни ситуации във вселената. На бойното поле Курукш̣етра Арджуна също бил в безизходица, но се обърнал към авторитет, Кр̣ш̣н̣а, и намерил разрешение на проблема си. Поуката от този инцидент е, че когато се озовем в трудно положение, трябва да се обърнем към авторитет, който е в състояние правилно да ни обясни случилото се. Тогава съмненията ни ще се разсеят. Полубоговете отишли при Брахма̄, за да научат кой е източникът на страданията им, и когато изслушали неговото обяснение, се успокоили и кротко се разотишли по домовете си.