Шрӣмад Бха̄гаватам 3.16.36

तयोरसुरयोरद्य तेजसा यमयोर्हि व: ।
आक्षिप्तं तेज एतर्हि भगवांस्तद्विधित्सति ॥ ३६ ॥
тайор асурайор адя
теджаса̄ ямайор хи вах̣
а̄кш̣иптам̇ теджа етархи
бхагава̄м̇с тад видхитсати

Дума по дума

тайох̣на тях; асурайох̣на двамата асури; адяднес; теджаса̄от могъществото; ямайох̣на близнаците; хинесъмнено; вах̣на всички вас, полубогове; а̄кш̣иптамуплашени; теджах̣могъщество; етархинесъмнено; бхагава̄нВърховната Божествена Личност; таттова; видхитсатижелае да се случи.

Превод

Могъществото на тези близнаци асури (демони) е това, което ви плаши, то е, което изчерпва вашата сила. Но не е по силите ми да сторя нищо, защото самият Бог пожела всичко това да се случи.

Пояснение

Джая и Виджая станали асури, на име Хиран̣якашипу и Хиран̣я̄кш̣а, и полубоговете в материалния свят нямали сила да упражнят никакъв контрол над тях. Затова Брахма̄ казал, че нито той, нито полубоговете са в състояние да предотвратят хаоса и злините, които тези демони предизвикали. Те дошли в материалния свят по волята на Върховната Божествена Личност и само Богът можел да сложи край на тези беди. С други думи, Джая и Виджая приели тела на асури, но били по-могъщи от всички други създания, което показвало, че Върховната Божествена Личност е изпитала желание да се сражава, тъй като бойният дух е присъщ и на Бога. Богът е източникът на всичко съществуващо. Когато пожелае да се бие, Той трябва да се бие с предан. Ето защо единствено по негово желание Кума̄рите проклели Джая и Виджая. Богът наредил на пазачите си да слязат в материалния свят и да станат негови врагове, за да може да се сражава с тях и жаждата му за борба да бъде удовлетворена чрез служенето на собствените му предани.
Брахма̄ открил пред полубоговете, че мракът, който толкова ги тревожел, бил желан от самия Върховен Бог. Брахма̄ искал полубоговете да разберат, че макар приели форма на демони, двамата слуги са много могъщи и много по-велики от тях и те не са в състояние да ги подчинят на своята власт. Никой не може да попречи на действията на Върховния Бог. И така, полубоговете били посъветвани да не се опитват да противодействат на двамата демони по никакъв начин, защото такова било желанието на Бога. Никой не може да попречи на този, който по волята на Бога изпълнява някаква мисия в материалния свят, и особено ако проповядва величието му – волята на Бога ще се изпълни при всички обстоятелства.