Шрӣмад Бха̄гаватам 2.7.50
Деванагари
सोऽयं तेऽभिहितस्तात भगवान् विश्वभावन: ।
समासेन हरेर्नान्यदन्यस्मात् सदसच्च यत् ॥ ५० ॥
समासेन हरेर्नान्यदन्यस्मात् सदसच्च यत् ॥ ५० ॥
Стих
со 'ям̇ те 'бхихитас та̄та
бхагава̄н вишва-бха̄ванах̣
сама̄сена харер на̄няд
анясма̄т сад-асач ча ят
бхагава̄н вишва-бха̄ванах̣
сама̄сена харер на̄няд
анясма̄т сад-асач ча ят
Дума по дума
сах̣ — това; аям — същото; те — на теб; абхихитах̣ — обяснено от мен; та̄та — скъпи сине; бхагава̄н — Божествената Личност; вишва-бха̄ванах̣ — творец на проявените светове; сама̄сена — накратко; харех̣ — без Хари, Бога; на — никога; анят — нищо друго; анясма̄т — е причината за; сат — материален (феноменален); асат — идеален (ноуменален); ча — и; ят — каквото и да е.
Превод
Скъпи сине, описах ти накратко Върховната Божествена Личност, която е творец на проявените светове. Освен нея, Бог Хари, няма никаква друга причина нито за материалното, нито за идеалното битие.
Пояснение
Тъй като ние познаваме главно временния, материалния свят и обусловените души, които се опитват да господстват над него, Брахма̄джӣ обяснява на На̄рададева, че преходният материален свят е създаден от външната енергия на Бога и че обусловените души, които се борят в него за съществуването си, са междинна енергия на Върховния Бог, Божествената Личност. Дейностите в материалния свят нямат никаква друга причина, освен него, Хари, Върховния Бог, изначалната причина на всички причини. Но това не означава, че самият Бог се разпространява като безличностен. Богът няма нищо общо с взаимодействията между външната и междинната енергия. В Бхагавад-гӣта̄ (9.4) се казва, че Той присъства навсякъде единствено чрез енергиите си. Всичко в проявения свят се опира на неговата енергия, но Той е Върховната Божествена Личност и винаги остава над всичко. Енергията и енергоизточникът са едновременно и еднакви, и различни помежду си.
Човек не трябва да вини Върховния Бог за сътворяването на този нещастен свят, както не трябва да обвинява царя за построяването на затвор в държавата. Затворът е неотделима част от държавната структура и е създаден за хората, които не се подчиняват на законите. По същия начин изпълненият със страдания материален свят е временно творение на Бога за тези, които са го забравили и се опитват да господстват над илюзорното мироздание. Но Богът иска да върне падналите души обратно вкъщи, при себе си, затова им предоставя всякакви възможности за това: дава им авторитетни писания, изпраща свои представители и сам идва в този свят под формата на инкарнации. Тъй като Богът няма пряка връзка с материалния свят, не трябва да виним него за сътворяването му.