Шрӣмад Бха̄гаватам 3.32.2
Деванагари
स चापि भगवद्धर्मात्काममूढ: पराङ्मुख: ।
यजते क्रतुभिर्देवान्पितृंश्च श्रद्धयान्वित: ॥ २ ॥
यजते क्रतुभिर्देवान्पितृंश्च श्रद्धयान्वित: ॥ २ ॥
Стих
са ча̄пи бхагавад-дхарма̄т
ка̄ма-мӯд̣хах̣ пара̄н̇-мукхах̣
яджате кратубхир дева̄н
питР̣̄м̇ш ча шраддхая̄нвитах̣
ка̄ма-мӯд̣хах̣ пара̄н̇-мукхах̣
яджате кратубхир дева̄н
питР̣̄м̇ш ча шраддхая̄нвитах̣
Дума по дума
Превод
Жаждата за сетивно наслаждение завинаги лишава тези хора от възможността да се занимават с предано служене. Затова въпреки че извършват различни жертвоприношения и приемат велики обети, с които да удовлетворят полубоговете и прадедите, у тях никога не се пробужда интерес към Кр̣ш̣н̣а съзнание, към преданото служене.
Пояснение
В Бхагавад-гӣта̄ (7.20) се казва, че хората, които се кланят на полубоговете, са загубили разума си: ка̄маис таис таир хр̣та-гя̄на̄х̣. Те обожават полубоговете, защото са изпълнени с жажда за сетивно наслаждение. Естествено, за този, който иска да забогатее, да има добро здраве или да получи високо образование, ведическите писания препоръчват да обожава полубоговете. Материалистът има неограничен брой потребности и затова съществува огромно множество полубогове, които да удовлетворяват сетивата му. Гр̣хамедхӣте, които искат да увековечат материалното си благоденствие, обикновено се кланят на полубоговете или на прадедите, като им предлагат пин̣д̣а – храна в тяхна памет. Те са лишени от Кр̣ш̣н̣а съзнание и не се интересуват от преданото служене за Бога. Този тип „благочестиви“ и „религиозни“ хора са резултат от разпространението на философията на имперсонализма. Имперсоналистите твърдят, че Върховната Абсолютна Истина няма форма и затова човек може да си измисли такава форма, каквато сам пожелае, да я обожава и по този начин да постигне успех. Затова гр̣хамедхӣте и материалистите обожават всеки полубог като Върховния Бог. Индусите, и особено тези от тях, които ядат месо, предпочитат да обожават богиня Ка̄лӣ, защото според предписанията на нея човек може да принесе в жертва коза. Те твърдят, че независимо дали човек обожава богиня Ка̄лӣ, Върховната Божествена Личност Виш̣н̣у или някой полубог, той постига една и съща цел. Това е истинско мошеничество, което отклонява хората от верния път. Ала множеството харесва тази философия. Бхагавад-гӣта̄ обаче отхвърля всички подобни нелепи представи и ясно утвърждава, че само хората, които са загубили разума си, използват такива методи. Същата идея откриваме и в тази строфа – затова тук е употребена думата ка̄ма-мӯд̣ха, която значи „човек, загубил разума си или заслепен от похот и жажда за сетивно наслаждение“. Лишени от Кр̣ш̣н̣а съзнание, ка̄ма-мӯд̣хите не се занимават с предано служене и се стремят изключително към сетивно наслаждение. Поклонниците на полубоговете са осъдени едновременно и в Бхагавад-гӣта̄, и в Шрӣмад Бха̄гаватам.