Изглед по подразбиране
Показване на два езика

1

Всепривличащият Кр̣ш̣н̣а

(27 февруари 1972 година)
Боб: Какво значи името Кр̣ш̣н̣а?
Шрӣла Прабхупа̄да: Кр̣ш̣н̣а означава „всепривличащ“.
Боб: Всепривличащ.
Шрӣла Прабхупа̄да: Да. Ако Богът не привлича всички, как би могъл да бъде Бог? Човек стои високо в очите на другите, когато ги привлича. Не е ли така?
Боб: Да, така е.
Шрӣла Прабхупа̄да: Следователно Богът трябва да е привлекателен, и то да привлича всички. С други думи, ако Той има име или искате да му дадете име, това може да е само името „Кр̣ш̣н̣а“.
Боб: Но защо само Кр̣ш̣н̣а?
Шрӣла Прабхупа̄да: Защото Той привлича всички. Кр̣ш̣н̣а означава „всепривличащ“.

Боб: Аха, разбирам.

Шрӣла Прабхупа̄да: Да. Богът няма име – ние му даваме имена според качествата му. Ако някой е много красив, наричаме го красавец. Ако е много мъдър, наричаме го мъдрец. Името се дава според качествата. Богът привлича всички, затова името Кр̣ш̣н̣а може да бъде даденосамонанего.Кр̣ш̣н̣аозначава„този,койтопривлича всички“. Това включва всичко.
Боб: Но какво ще кажете за името „всемогъщ“?
Шрӣла Прабхупа̄да: Да… Ако не си всемогъщ, как ще бъдеш всепривличащ?
Шя̄масундара (секретар на Шрӣла Прабхупа̄да): Това име включва всичко.
Шрӣла Прабхупа̄да: Всичко. Той трябва да е много красив, много мъдър, много силен, много прославен…
Боб: А негодниците смятат ли Кр̣ш̣н̣а за привлекателен?
Шрӣла Прабхупа̄да: О, да! Освен всичко друго Кр̣ш̣н̣а е и най-големият негодник.
Боб: Как така?
Шрӣла Прабхупа̄да (смее се): Защото закачал гопӣте.
Шя̄масундара: Закачал?
Шрӣла Прабхупа̄да: Да. Понякога Ра̄дхара̄н̣ӣ излизала и Кр̣ш̣н̣а връхлитал отгоре ѝ. Тя падала и го молела: „Кр̣ш̣н̣а, престани да се закачаш“. Но падайки с нея, Кр̣ш̣н̣а използвал възможността да я целуне. (Шрӣла Прабхупа̄да се смее.) Макар Кр̣ш̣н̣а да действал като хулиган, това доставяло удоволствие на Ра̄дхара̄н̣и. Ако тази склонност към пакостничество не съществуваше у Бога, как щеше да се появи в този свят? Определението ни за Бог е, че Той е източникът на всичко. Ако пакостите не присъстваха у Кр̣ш̣н̣а, как щяха да се появят тук! Но неговите пакости са толкова прекрасни, че всички ги обожават.
Боб: А какво ще кажете за негодниците, които не са толкова прекрасни?
Шрӣла Прабхупа̄да: Не, злосторничеството не е хубаво нещо, но Кр̣ш̣н̣а е абсолютен. Той е Бог. Затова дори и пакостите му са добри. Кр̣ш̣н̣а е съвършено добър.
Богът е добър.
Боб: Да.
Шрӣла Прабхупа̄да: Затова, когато действа като негодник, това също е добро. Това е Кр̣ш̣н̣а. Пакостничеството не е хубаво нещо, но когато го върши Кр̣ш̣н̣а, то е хубаво, защото Той е абсолютното добро. Трябва ясно да разберем това.
Боб: Има ли хора, които не намират Кр̣ш̣н̣а за привлекателен?
Шрӣла Прабхупа̄да: Не. Всички хора са привлечени от него. Кой не го харесва? Дайте ми поне един пример: „Този човек или това живо същество не харесва Кр̣ш̣н̣а“. Няма да откриете такова създание.
Боб: Някой, който иска да извърши в живота си нещо нередно и така да се домогне до власт, престиж или пари…

Шрӣла Прабхупа̄да: Да.

Боб: …може би за него Богът няма да е привлекателен. Богът няма да му допада, защото ще го кара да се чувства виновен.
Шрӣла Прабхупа̄да: Не, не. Такъв човек е привлечен от идеята да стане силен. Той се стреми към влияние и богатство, нали така? Но никой не е по-богат от Кр̣ш̣н̣а. Затова Кр̣ш̣н̣а го привлича.
Боб: Ако някой, който иска да забогатее, се моли на Кр̣ш̣н̣а, ще забогатее ли наистина?
Шрӣла Прабхупа̄да: О, да!

Боб: Може да забогатее по този начин?

Шрӣла Прабхупа̄да: Да, разбира се. Кр̣ш̣н̣а е всемогъщ и щом му се молите за богатство, Той ще ви го даде.
Боб: Ами ако някой води лош живот, но се моли да забогатее, пак ли ще стане богат?
Шрӣла Прабхупа̄да: Да. Да се молиш на Кр̣ш̣н̣а, това не може да бъде лошо.

Боб: О, разбира се.

Шрӣла Прабхупа̄да (усмихва се): По една или друга причина той се моли на Кр̣ш̣н̣а, затова не можем да кажем, че е лош човек.
Боб: Да.
Шрӣла Прабхупа̄да: Кр̣ш̣н̣а казва в „Бхагавад-гӣта̄“: апи чет судура̄ча̄ро бхаджате ма̄м ананя-бха̄к. Чели ли сте това?
Боб: Да. Не знам санскритски, но знам какво означава на английски.
Шрӣла Прабхупа̄да: Хм-м.
Боб: „Дори да ми се моли най-пропадналият човек…
Шрӣла Прабхупа̄да: Да.

Боб: …той ще се издигне“.

Шрӣла Прабхупа̄да: Да.От мига, в който започне да се моли на Кр̣ш̣н̣а, той вече не е лош човек. Значи Кр̣ш̣н̣а е всепривличащ. Във Ведите се казва, че Абсолютната Истина, Върховната Божествена Личност, е изворът на всяко едно удоволствие – расо ваи сах̣. Човек се стреми към дадено нещо, защото открива в него някаква наслада.
Боб: Как го казахте?
Шрӣла Прабхупа̄да: Някаква наслада, вкус. Например някой пие. Защо прави това? – Защото му доставя удоволствие. Друг се стреми към пари, защото те му дават този вкус.
Боб: Какво означава „вкус“?
Шрӣла Прабхупа̄да (към Шя̄масундара): Как може да се каже това по друг начин?
Шя̄масундара: Удоволствие.
Боб: Аха, разбирам.
Шрӣла Прабхупа̄да: Приятен вкус. И така, във Ведите се казва: расо ваи сах̣. Точната дума, която превеждаме като „вкус“, е раса. (В стаята влиза Ма̄латӣ, съпругата на Шя̄масундара, и носи поднос с храна.) Какво е това?
Ма̄латӣ: Пържени патладжани.
Шрӣла Прабхупа̄да: О! Всепривличащи! Всепривличащи!
(Всички се смеят.)
Боб: Кой е учен?
Шрӣла Прабхупа̄да: Който знае нещата каквито са.
Боб: Той мисли, че познава нещата каквито са.
Шрӣла Прабхупа̄да: Какво?
Боб: Той се надява, че познава нещата каквито са.
Шрӣла Прабхупа̄да: Не, той би трябвало да знае. Ние се обръщаме към учения, защото се предполага той да има правилно знание. Учен означава този, който познава нещата каквито са.
Шя̄масундара: А в какъв смисъл се казва, че Кр̣ш̣н̣а е найвеликият учен?
Шрӣла Прабхупа̄да: Той знае всичко. Учен е този, който познава съвършено предмета си. Такъв човек можем да наречем учен. А Кр̣ш̣н̣а знае всичко.
Боб: Аз съм преподавател и също се занимавам с наука.
Шрӣла Прабхупа̄да: Да, преподаване… Но ако не притежавате съвършено знание, как преподавате? Аз ви питам.
Боб: Но дори да няма съвършено знание, човек пак може да преподава.
Шрӣла Прабхупа̄да: Това е заблуждение, а не обучение.
Просто измама. Ето какво говорят учените: „В началото е имало материя с много висока плътност и изведнъж… се появило творението. Вероятно. Може би“. Какво е това, ако не измама? Това не е учение, това си е мошеничество.
Боб: Но не мога ли да преподавам някои неща, макар да нямам съвършено знание? Например не мога ли…
Шрӣла Прабхупа̄да: Можете да преподавате само докъдето стигат познанията ви.
Боб: Именно, не трябва да се опитвам да преподавам това, което и аз самият не зная.
Шрӣла Прабхупа̄да: Точно така. Това е измама.
Шя̄масундара: С други думи, човек не може да дава на другите истината, ако притежава само частично знание.
Шрӣла Прабхупа̄да: Да. Това не е възможно за човешкото същество. Хората имат несъвършени сетива. Как тогава могат да дават съвършено знание? Да кажем, вие виждате слънцето като диск. Нямате възможност да се приближите до него. Дори и да твърдите, че то може да се види с телескопи не знам какво още, тези уреди са несъвършени, защото са създадени от вас. Как е възможно машините ви да са съвършени? Затова знанието, което иматезаслънцето,също е несъвършено. Тогава не обяснявайте на другите какво представлява слънцето, щом нямате съвършено знание. Вие всъщност заблуждавате хората.
Боб: Ами ако преподавам, че разстоянието до слънцето е приблизително 150 000 000 километра?
Шрӣла Прабхупа̄да: Щом казвате „приблизително“, това вече не е научно.
Боб: Но тогава излиза, че почти цялата наука не е „научна“.
Шрӣла Прабхупа̄да: Точно в това е работата!
Боб: Цялата наука се основава на предположения.
Шрӣла Прабхупа̄да: Да, така е. Те дават знание по несъвършен начин. Същото може да се каже и за този голям шум около кацането на Луната. Смятате ли, че знанието им е съвършено?
Боб: Не.
Шрӣла Прабхупа̄да: Какъв извод може да направим тогава?
Боб: Какъв е истинският дълг на учителя към обществото? Например един преподавател по естествени науки. За какво трябва да говори в класната стая?
Шрӣла Прабхупа̄да: В класната стая ли? Трябва просто да говорите за Кр̣ш̣н̣а.
Боб: Значи не трябва да говори за…
Шрӣла Прабхупа̄да: Не. Това включва в себе си всичко.
Целта му трябва да е знанието за Кр̣ш̣н̣а.
Боб: Може ли един учен да преподава как се съединяват киселини и основи или нещо подобно, и предметът на това знание да е Кр̣ш̣н̣а?
Шрӣла Прабхупа̄да: По какъв начин?
Боб: Да кажем, човек се занимава с наука и с нейна помощ открива общите закономерности в природата, а те сочат наличието на сила, която ги управлява…
Шрӣла Прабхупа̄да: Онзиден говорих за това. Попитах един химик дали когато се съединят кислород и водород, ще се получи вода. Не е ли така според химическите формули?
Боб: Така е.
Шрӣла Прабхупа̄да: Добре. В Тихия, или да вземем Атлантическия океан, има огромно количество вода. Колко химически вещества са били необходими, за да се образува тази вода?
Боб: Какво количество ли?
Шрӣла Прабхупа̄да: Да. Колко тона?
Боб: О, много!
Шрӣла Прабхупа̄да: А кой ги е дал?
Боб: Всичко това е дадено от Бога.
Шрӣла Прабхупа̄да: Значи има някого, който ги е доставил.
Боб: Да.
Шрӣла Прабхупа̄да: Ето това е наука. Трябва да преподавате по този начин.
Боб: А струва ли си да учиш, че като се съединят киселина и основа, протича неутрализация?
Шрӣла Прабхупа̄да: И тук важи същото. Има толкова много подобни реакции. Кой върши всичко това? Кой дава киселината и основата?
Боб: Очевидно тези вещества са се появили от същия източник, от който и водата.
Шрӣла Прабхупа̄да: Да. Не можем да получим вода, ако нямаме водород и кислород. А това е огромен океан – и не само Атлантическият или Тихият океан, съществуват милиони планети, на които се намират милиони такива океани. Кой е създал тази вода от кислород и водород и откъде са дошли те? Ние питаме. Някой трябва да е доставил водорода и кислорода, как иначе те ще започнат да съществуват?
Боб: Но не трябва ли да учим също и как се прави водата от водорода и кислорода? Не трябва ли да знаем как протича процесът на горене при тях? Нали когато водород и кислород се съединят при висока температура…
Шрӣла Прабхупа̄да: Това е второстепенно и не е трудно.
Ето, Ма̄латӣ е направила тези пури (вид хляб). Имаме брашно и гхи (пречистено масло) и от тях тя е направила пури. Но ако няма брашно и гхи, как ще направи пури? В „Бхагавад-гӣта̄“ се казва: „Водата, земята, въздухът, огънят – това са мои енергии“. Какво представлява тялото ви? То е само външна обвивка и е ваша енергия.Знаетелитова? Тялото виеизградено от вашата енергия. Например аз ям…
Боб: Да.
Шрӣла Прабхупа̄да: По този начин се образува някаква енергия, която поддържа тялото ми.
Боб: Да, разбирам.
Шрӣла Прабхупа̄да: Значи тялото ви се изгражда от вашата енергия.
Боб: Но енергията в храната, която ядем, идва от слънцето.
Шрӣла Прабхупа̄да: Давам ви пример. Когато тази храна се смели, се образува енергия и тя поддържа тялото. Ако това количество енергия не е достатъчно, тялото отслабва или се разболява.Тялото виесъставено от собствената ви енергия. По същия начин гигантското космическо тяло, вселената, е изградено от енергията на Кр̣ш̣н̣а. Можете ли да отречете това? Както вашето тяло е съставено от енергията ви, така и тялото на вселената трябва да е съставено от нечия енергия. Този някой е Кр̣ш̣н̣а.
Боб: Трябва малко да помисля, за да вникна в това.
Шрӣла Прабхупа̄да: Какво толкова има за мислене, това е факт. (Смее се.) Косата ви расте всеки ден. Защо? Защото във вас има енергия.
Боб: Тази, която получавам от храната.
Шрӣла Прабхупа̄да: Не е толкова важно точно как сте я получили! Благодарение на нея косата ви расте. И така, както тялото ви е създадено от вашата енергия, така цялото гигантско проявление е създадено от енергията на Бога. Това е факт! Тази енергия не е ваша.
Боб: Да. О, да, разбирам.
Предан: Също както планетите. Нали планетите във вселената са всъщност слънчева енергия? Не съществуват ли благодарение на нея?
Шрӣла Прабхупа̄да: Да, но кой е създал слънцето? То е енергия на Кр̣ш̣н̣а. То е топлина, а Кр̣ш̣н̣а казва: бхӯмир а̄по ’нало ва̄юх̣ – „Топлината е моя енергия“. Слънцето е проявление на топлинната енергия на Кр̣ш̣н̣а. То не е ваша енергия. Не може да кажете: „Аз съм създал слънцето“. Но някой трябва да го е създал и Кр̣ш̣н̣а казва, че това е Той. А ние вярваме на Кр̣ш̣н̣а. Затова сме кр̣ш̣н̣аити.
Боб: Кр̣ш̣н̣аити?
Шрӣла Прабхупа̄да: Да. Нашето знание е съвършено. Ако кажа, че топлината е енергия на Кр̣ш̣н̣а, не може да го отречете, защото тази енергия не е ваша. В тялото ви има известно количество топлина. Топлинната енергия също принадлежи на някого. И кой е той? Това е Кр̣ш̣н̣а. Кр̣ш̣н̣а казва: „Да, тя е моя енергия“. По този начин знанието, което имам, е съвършено. Аз съм велик учен, защото съм приел твърдението на най-великия учен. Аз лично може да съм глупак, но понеже съм получил знанието си от най-великия учен, и аз ставам велик учен.
За мен няма никакви трудности.
Боб: Как да разбирам това?
Шрӣла Прабхупа̄да: За мен е много лесно да стана найвелик учен, защото приемам знанието на най-великия учен. „Земята, водата, огънят, въздухът, етерът, умът, интелигентността и егото – това са осемте ми отделени енергии.“
Боб: Отделени енергии?
Шрӣла Прабхупа̄да: Да. Също като млякото. Какво е всъщност млякото? – Отделена енергия на кравата. (Когато разбират смисъла на казаното, Боб и Шя̄масундара се разсмиват.) Не е ли така? То е проявление на отделената енергия на кравата.
Шя̄масундара: Нещо като вторичен продукт?
Шрӣла Прабхупа̄да: Да.
Боб: И какво е значението на това, че тази енергия е отделена от Кр̣ш̣н̣а?
Шрӣла Прабхупа̄да: „Отделена“ означава, че произлиза от тялото на кравата, но не е самата крава. Затова се казва „отделена“.
Боб: Значи земята и всичко е произлязло от Кр̣ш̣н̣а, но не е Кр̣ш̣н̣а?
Шрӣла Прабхупа̄да: Не е Кр̣ш̣н̣а. Или може да се каже, че едновременно е и не е Кр̣ш̣н̣а. Това е нашата философия. Еднаквост и различие. Не може да се каже, че тези неща са различни от Кр̣ш̣н̣а, защото без него те няма да съществуват. В същото време не може да кажете: „Тогава ще обожавам водата. Защо да обожавам Кр̣ш̣н̣а“. Пантеистите твърдят, че всичко е Бог. Затова каквото и да правим, то е все обожаване на Бога. Такава е философията на ма̄я̄ва̄дӣте: всичко произлиза от Бога, следователно всичко е Бог. Но нашата философия е, че всичко е Бог и същевременно не е Бог.
Боб: Тогава какво на земята е Бог? Съществува ли нещо на земята, което да е Бог?
Шрӣла Прабхупа̄да: Да. Понеже всичко е произлязло от енергията на Бога. Но това не означава, че когато обожавате дадено нещо, по този начин обожавате Бога.
Боб: Има ли нещо на тази земя, което да не е ма̄я̄ (илюзия)?
Шрӣла Прабхупа̄да: Ма̄я̄ означава енергия.
Боб: Енергия?
Шрӣла Прабхупа̄да: Да. Ма̄я̄. „Илюзия“ е друго значение на тази дума. Невежите бъркат енергията и енергоизточника. Това е ма̄я̄. Да вземем слънчевата светлина. Слънчевата светлина, която прониква в стаята ви, е енергия на слънцето. Но не може да твърдите, че в стаята ви е влязло самото слънце. Ако това стане, тогава със стаята ви, с вас самия и въобще с всичко ще бъде свършено. За отрицателно време. Ще бъдете лишени от удоволствието да научите, че самото слънце е влязло в стаята ви. Не е ли така?
Боб: Несъмнено.
Шрӣла Прабхупа̄да: Но не може да кажете, че слънчевата светлина не е слънце. Ако нямаше слънце, щеше ли да има слънчева светлина? Значи не може да се каже, че тя не е слънце. И въпреки това тя не е слънце. Тя е и не е слънце. И двете. Това е философията ни. Ачинтябхеда̄бхеда – невъобразима. От материална гледна точка не можем да проумеем как едно нещо може да бъде едновременно и положително, и отрицателно. Просто не можем да си го представим. Това е непроницаемата енергия. Всичко е съставено от енергиите на Кр̣ш̣н̣а и затова Той може да се прояви във всяка една от тях. Затова, когато обожаваме Кр̣ш̣н̣а в някоя форма, направена от земя, вода или нещо подобно – това е Кр̣ш̣н̣а. Не може да кажете, че тя не е Кр̣ш̣н̣а. Когато обожаваме това мӯрти (Божеството в храма) на Кр̣ш̣н̣а, направено от метал, това е Кр̣ш̣н̣а. Наистина е така, защото металът е енергия на Кр̣ш̣н̣а. Следователно той не се различава от Кр̣ш̣н̣а, а Кр̣ш̣н̣а е толкова могъщ, че може напълно да се прояви в енергията си. Така че обожаването на мӯртите в храма не е езическо идолопоклонничество. По този начин наистина обожаваме Бога – стига да знаем как да го правим.
Боб: Значи, ако човек знае как да направи това, Божеството става Кр̣ш̣н̣а?
Шрӣла Прабхупа̄да: Не, не става. То е Кр̣ш̣н̣а.
Боб: Мӯртите са Кр̣ш̣н̣а, но само ако знаем как да ги обожаваме?
Шрӣла Прабхупа̄да: Да. Както този електрически проводник. Той е електричество. Човек може да извлече от него електричество, стига да знае как да направи това.
Шя̄масундара: Иначе това си остава само една жица.
Шрӣла Прабхупа̄да: Да, само жица.
Боб: Значи, ако направя статуя на Кр̣ш̣н̣а, тя няма да е Кр̣ш̣н̣а, докато…
Шрӣла Прабхупа̄да: Тя е Кр̣ш̣н̣а. Но трябва да знаете начина, по който ще може да разберете, че е Кр̣ш̣н̣а. Иначе тя си е Кр̣ш̣н̣а.
Боб: А не е само земя и глина?
Шрӣла Прабхупа̄да: Не. Земята не може да съществува отделно от Кр̣ш̣н̣а. Кр̣ш̣н̣а казва „моя енергия“. Не може да отделим енергията от източника ѝ. Това просто не е възможно. Не може да отделим топлината от огъня. Но огънят се различава от топлината и тя е различна от него. Когато усещате топлината, това не означава, че пипате огъня. Макар и да излъчва топлина, огънят запазва същността си. По същия начин Кр̣ш̣н̣а сътворява чрез различните си енергии, но си остава Кр̣ш̣н̣а. Философите ма̄я̄ва̄дӣ мислят, че след като Кр̣ш̣н̣а е всичко, тогава отделната му същност се е загубила. Това е материален начин на мислене. Аз например пия това мляко на малки глътки и когато свърша, няма да има повече мляко, всичкото ще е отишло в стомаха ми. При Кр̣ш̣н̣а не е така. Той е всемогъщ. Ние непрекъснато използваме енергиите му и въпреки това Той остава непокътнат. Той съществува. Както човек, който е заченал много, много деца, но продължава да съществува. Това е груб пример. Не е вярно, че той се е изчерпал и вече не съществува само защото е създал стотици деца. Така и Богът, Кр̣ш̣н̣а, не изчезва, въпреки че има безброй деца.
пӯрн̣ася пӯрн̣ам а̄да̄я пӯрн̣ам ева̄вашиш̣яте
„Тъй като Той е пълното цяло, Той запазва пълно равновесие и хармония, макар че от него произлизат толкова много завършени части.“ Това е да осъзнаеш Кр̣ш̣н̣а. Кр̣ш̣н̣а никога не се изчерпва. Той е невероятно могъщ. Затова е всепривличащ. Енергиите му са неизброими и неизчерпаемостта е само една от особеностите им. Този поглед върху енергиите на Кр̣ш̣н̣а е само едната страна, само част от цялата истина. Ако продължавате да изучавате Кр̣ш̣н̣а по този начин, това е Кр̣ш̣н̣а съзнание. Това не е нещо измислено от рода на „може би“, „вероятно не“… Това е абсолютно! Това е реалност!
Шя̄масундара: А самото изучаване никога не свършва.
Шрӣла Прабхупа̄да: Не. Как би могъл да има край този път? Енергиите на Кр̣ш̣н̣а са безкрайни.